Kłącze perzu w ziołolecznictwie

Perz, roślina  z rodziny wiechlinowatych, dla większości ludzi jest po prostu uciążliwym i trudnym do wyplewienia chwastem. Znaleźć ją można na polach, łąkach, działkach i w przydomowych ogródkach. Aż trudno uwierzyć, że kłącze perzu może być w jakikolwiek sposób pożyteczne dla człowieka. Tymczasem roślina ta ma zaskakująco wiele zastosowań. W ziołolecznictwie używa się jej w leczeniu oraz profilaktyce chorób układu moczowego i pokarmowego. A to tylko mały procent jej właściwości.

Z kłącza perzu można przygotować herbatkę lub odwar, który znany jest ze swego moczopędnego działania. Przy systematycznym stosowaniu ten ziołowy napój może wspomóc i usprawnić pracę nerek poprzez pobudzenie ich do filtracji i zwiększenia ilości wydalanego moczu. Jest to pożyteczne, bo ułatwia oczyszczanie krwi, a w konsekwencji detoks całego organizmu. Herbatka z perzu może też przynieść ulgę we wszelkich dolegliwościach związanych ze stanami zapalnymi dolnych dróg moczowych, a więc pęcherza czy cewki moczowej.

 

Napar z perzu może być również pomocny dla diabetyków. Z jednej strony skutecznie obniża poziom cukru we krwi, z drugiej zaś stanowi źródło fruktozy. Wspomoże też wątrobę oraz trzustkę, bo przeciwdziała otłuszczaniu oraz reguluje działanie pęcherzyka żółciowego. Przy regularnym piciu odwaru z kłącza perzu można zauważyć spadek ilości złego cholesterolu we krwi. Herbatki można przyrządzać z samego perzu, ale najczęściej spotkać można rozmaite ziołowe mieszanki o kompleksowym, wilokierunkowym działaniu.