Łysienie androgenowe – przyczyny i leczenie

Łysienie androgenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn. Dolegliwość może występować rodzinnie. Jest ona związana z pojawianiem się nadwrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron. Schorzenia nie można całkowicie wyleczyć lecz można je znacznie ograniczyć podejmując stosowne leczenie.

Łysienie androgenowe


Jak wspomniano powyżej tego typu schorzenie występuje w populacji dość powszechnie. Szacuje się, że dotyka ono około 80% mężczyzn i nawet 40% kobiet. Może ono zatem obejmować obie płci. Jego częstotliwość występowania zwiększa się wraz z zaawansowanym wiekiem.

Łysienie androgenowe – przyczyny


Skłonność do łysienia androgenowego ma podłoże genetyczne i w związku z tym zazwyczaj występuje rodzinnie. Oznacza to, pojawianie się charakterystycznych objawów u potomków w linii męskiej, choć problem może pojawiać z mniejszą częstotliwościową się również u kobiet. Przyczyną łysienia jest aktywność występującego w komórkach mieszków włosowych enzymu, powodującego przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron. Ta forma wpływa na obkurczenie mieszków włosowych, a w konsekwencji ich zanik i stopniowe wypadanie włosów. Ponadto, dihydrotestosteron skraca fazę wzrostu włosa, a wydłuża okres jego spoczynku.

Łysienie androgenowe – leczenie


W celu ograniczenia wypadania włosów można stosować leki doustne lub miejscowe kuracje płynami, takimi jak na przykład Loxon Max. Substancją czynną zawartą w preparacie Loxon Max jest minoksydyl, która skutecznie pobudza wzrost włosów spowodowanych łysieniem androgenowym.